Břehule říční na našich pískovnách
I tento rok je vzhledem k nestandardnímu počasí svým způsobem specifický co do početnosti a chování břehulí říčních na provozovnách společnosti Českomoravský štěrk. Ty jednak vyvedly mláďata výrazně později a jednak se stále častěji sdružují do větších kolonií, přičemž není výjimkou kolonie o 940 hnízdních norách, jako se to stalo tento rok v Božicích. Kromě této stěny s východní expozicí se letos nově břehule nastěhovaly taktéž do stěny se severní expozicí, a to na nižší etáž do míst s méně vhodným zrnem pro stavbu hnízda.
Rovněž nově tento rok zahnízdily v Mankovicích v celkem nestandardním materiálu o vysoké nestabilitě a zrnitosti s celkovým počtem 198 nor. V Tovačově sice břehule započaly hloubení svých hnízd, avšak po zjištění nevhodnosti materiálu je převážně opustily, jednalo se o max. 1,5 m vysoké stěny jezera v Troubkách a na Skašově. V Olbramovicích se připravená stěna břehulím nelíbila a vybraly si jinou, avšak na této zahnízdily v celkovém úctyhodném počtu 88 nor.
V Plané nad Lužnicí zahnízdili na nové stěně v počtu 329 nor, kdežto v Tasovicích tentokrát nezahnízdily vůbec. Na stěně Cepu I bylo celkem 341 nor, druhý nejvyšší počet za posledních 10 let.
Celkově lze zhodnotit letošní počet zahnízděných břehulí jako velmi vysoký, druhý největší za posledních deset let, viz graf níže.
Na projektu ochrany břehulí říčních dlouhodobě spolupracuje společnost Českomoravský štěrk s Českou společností ornitologickou (ČSO).
Nory v Božicích.
Břehule v Božicích.
Břehule v Božicích.
Nory břehulí v Olbramovicích.
Nory břehulí ve stěně pískovny v Suchdolu.
Břehulí nory v Plané nad Lužnicí.
Nory v Božicích.
Břehule v Božicích.
Břehule v Božicích.
Nory břehulí v Olbramovicích.
Nory břehulí ve stěně pískovny v Suchdolu.
Břehulí nory v Plané nad Lužnicí.