Úspěšné završení 3. ročníku soutěže Quarry Life Award
Mezinárodní soutěž Quarry Life Award, kterou skupina HeidelbergCement pořádá od roku 2011, úspěšně završila svůj již třetí ročník. Hlavním cílem soutěže je objevovat inovativní a někdy i netradiční nápady na podporu biodiverzity v lomech a pískovnách. Soutěžní týmy se nejprve účastní lokálního kola vyhlašovaného v České republice společnostmi Českomoravský cement a Českomoravský štěrk a dále pak postupují do mezinárodního kola. V tomto ročníku se soutěže zúčastnilo 94 projektů v 21 zemích.
V listopadu 2016 se uskutečnilo vyhlášení vítězů národního kola v Brně. Vítězství v hlasování veřejnosti a především celkové prvenství a 5 000 eur získal projekt studentů vyškovského gymnázia Cesta za poznáním lomu. Šest studentů se pod vedením své učitelky Mgr. Jitky Hrežové a s pomocí olomouckého botanika spojilo a vytvořilo nadšený tým, který neúnavně pracoval na svém projektu v opatovickém lomu. Tým během několika měsíců stihl prozkoumat biodiverzitu v lomu, vybudovat vyhlídku nad lomem (součástí je tzv. hmyzí hotel), vytvořit online herbář pro školní výuku botaniky a uspořádat výstavu fotografií včetně vernisáže.
Na začátku prosince proběhlo vyhlášení mezinárodních vítězů v Bruselu. Soutěžilo se v pěti kategoriích a vyhlášen byl také celkový vítěz ročníku. Ačkoliv se žádný z českých týmů neumístil v daných kategoriích na prvním místě, můžeme být právem na naše týmy hrdí. Ve čtyřech kategoriích byly vedle vítězů zmíněny české projekty Cesta za poznáním lomu, Vliv lomu Mokrá na lokální klima a druhovou diverzitu okolních stanovišť a Návrat želvy bahenní do přírody České republiky. Porota na těchto projektech ocenila především jejich nápaditost a kreativní přístup.
Hlavní cenu v mezinárodní kole získal španělský tým za projekt Linking quarries and their surroundings by restoration ecology for aquatic mammals, který se zabýval pozitivním vlivem štěrkoven na biologickou rozmanitost vodních ploch a výskyt vodních savců, např. vyder a hryzců.
I když ne všechny projekty mohly postoupit do realizační fáze, a tím se účastnit soutěže o hodnotné ceny, zajímavé nápady mají šanci i mimo soutěž. Příkladem je spolupráce se školou OA, SZŠ a SOŠS Jihlava a Gymnáziem Jihlava, které zaujal kamenolom Kosov. Jejich společný projekt s názvem Krása dokonalosti přírody ukrytá v detailu, jehož cílem je poznání přírody v jinak zakázaném prostoru lomu, spojuje studenty fotografických a přírodovedných oborů. Studenty projekt nadchl a připravují se na výstavu pořízených fotografií.
Více informací o soutěži a jednotlivých projektech naleznete na webu www.quarrylifeaward.cz.
V mezinárodním kole v roce 2016 zvítězil tým ze Španělska..
Na mezinárodním vyhlášení soutěže proběhla vernisáž fotografií. Mezi nimi byly i tři z Hulína..
Jihlavští studenti zkoumají již uzavřený lom Kosov.
V národním kole 3. ročníku soutěže zvítězil tým studentů z Vyškova.
V mezinárodním kole v roce 2016 zvítězil tým ze Španělska..
Na mezinárodním vyhlášení soutěže proběhla vernisáž fotografií. Mezi nimi byly i tři z Hulína..
Jihlavští studenti zkoumají již uzavřený lom Kosov.
V národním kole 3. ročníku soutěže zvítězil tým studentů z Vyškova.