Beton v harmonii s přírodou: Rodinný dům na Kojetíně
Na Kojetíně u Nového Jičína a teď na podzim i za mlhou tak hustou, že by se dala krájet, stojí rodinný dům. Ale není to obyčejný dům, je to totiž dům designéra a zakladatele značky UAX!, Radka Leskovjana, jenž návrh ateliéru i pozdější přístavby svěřil architektovi Kamilu Mrvovi. Jak vypadá moderní budova postavená v souladu s přírodou i s pozůstatky původní stodoly z poloviny 19. století? Tak si zujte boty, pojďte dál a buďte tu jako doma…
Na začátku byly pískovcové kameny
Jedinečný pozemek o rozloze 4300 m2 koupil Radek Leskovjan v roce 2006. Kromě vzrostlých stromů se na jeho okraji v kopci tyčila polorozpadlá pískovcová kamenná stěna hospodářského stavení s několika sloupy. Tak co s tím? Zbourat? Kdepak!
„Jednalo se o jeden z prvních domů v obci,“ vysvětluje designér. „Našel jsem na něm původní pískovcovou desku z roku 1862, kde je dobovou češtinou vytesaný nápis: ,Léta Páně 1862 postavil František Hrachovec, představitel významného Křetínského rodu‘. Stavení však v 90. letech vyhořelo a ze stodoly zmizel krov.“
Radek Leskovjan se s architektem Kamilem Mrvou rozhodli vdechnout troskám původního stavení nový život a zasadili mezi ně obytný ateliér. Jednoduchá dřevěná kostka s prosklenou jižní a západní stěnou je obložena cementotřískovými deskami Cetris Finish, které byly nalakovány ve výrobě v Hranicích na Moravě dle vzorníku RAL. Tím se docílilo požadovaného tmavého odstínu, aby tak vestavba nekonkurovala barvě pískovcových kamenů. V horní části je zpevňující betonový věnec, do kterého je kotvena lehká pultová střecha. Koncepční řešení odkazuje k historii bydlení našich předků, kdy se celý život odehrával v jedné jizbě – i zde tak byla pohromadě kuchyně, jídelna, posezení s pracovnou a ložnice s koupelnou. K odpočinku pak přímo vybízí úzká dřevěná terasa s dechberoucím výhledem, která jako přímořské molo vybíhá nad záplavu zeleně svažující se zahrady.
Architektonické počiny Kamila Mrvy se vyznačují silným respektem k duchu daného místa a k rázovitosti krajiny – nemají atmosféru prostoru nijak narušovat, nebo v nich dokonce dominovat. Naopak. Využitím přírodních materiálů, jednoduchostí v provedení a citlivým přístupem k zadání vytváří architekt nadčasové stavby s ekologickým i společenským přesahem. Rukopis Kamila Mrvy najdete např. v Horní stanici lanové dráhy na Pustevnách nebo polyfunkčním domě Hruška v Trojanovicích.
A co dál… Další fáze
Další fáze přišla na řadu o 10 let později, kdy bylo potřeba přistavět k obytnému ateliéru rodinný dům. Majitel a investor domu přizval ke spolupráci opět architektonické studio Kamil Mrva Architects. „Úkol to nebyl jednoduchý díky unikátní stavbě domu ve staré stodole, který získal již několik architektonických ocenění a nominací. Dům má doslova nadnárodní záběr a psalo se o něm v řadě odborných médií o architektuře a designu po celém světě. Časopis Dolce Vita jej v roce 2009 dokonce vyhlásil za nejlepší dům roku,“ popisuje K. Mrva. „Zadání znělo: Udělejme dva pokoje s koupelnou a šatnou a krátkým parkovištěm tak, aby to byly dva domy a aby se navzájem respektovaly,“ přibližuje architekt, jenž na projektu spolupracoval s Václavem Kociánem.
Jak tedy vytvořit nové bydlení v harmonii s hotovým ateliérem a zároveň nijak nesnížit vysokou laťku, kterou si tolik oceňovanou stavbou ve staré stodole sami nastavili?
Architekt Kamil Mrva se rozhodl pro nenásilnou variantu železobetonového skeletu zasazeného do svahu, aby tak výsledný dům splynul s přilehlou zahradou. S původní stavbou je pak spojen proskleným „krčkem“. Přístřešek pro auta opticky odděluje příjezdovou cestu a současně poskytuje obyvatelům domu patřičné soukromí. Travnaté atrium, které mezi sebou jako v konejšivém objetí svírá stará a nová zástavba, skýtá možnost odpočinku i využití pracovní zóny se stoly pro notebooky. Prostor uzavírá lavice od Davida Karáska nabízející posezení s výhledem na Hostýnské vrchy.
Beton v hlavní roli
Ústředním konstrukčním materiálem stavby je pohledový beton Easycrete společnosti Českomoravský beton. Materiál pro betonový skelet domu měla na starosti betonárna v Novém Jičíně společnosti Českomoravský beton.
Optické prosvětlení a provzdušnění betonového domu obstarávají velkoformátová okna, která jej vstřícně otevírají do zahrady a díky nimž je pak centrální atrium jakýmsi prodloužením obytného prostoru. Propojení domu s přírodou prezentuje i bezúdržbová zelená střecha, která je přirozeným pokračováním přilehlého svahu bez znatelného přechodu díky využití jen v okolí se vyskytujících rostlin. Dešťová voda ze střech pak odtéká do několika vsakovacích jam a slouží jako zásobárna vody pro vzrostlé stromy. Dům je vytápěn pomocí infrapanelů.
Na návštěvu
Pohledový beton se v celém objektu vyskytuje ve své přirozené a čisté syrovosti a vytváří tak zcela neutrální prostor, který, stejně jako bílé plátno umělci, poskytl majiteli možnost rozehrát tu magickou hru s nábytkem a doplňky, kterou nazýváme interiérový design.
Majitel si dům zařídil přesně podle svého gusta: „Nejde tolik o to, z jak luxusních a známých značek se interiér skládá, ale spíš o jeho atmosféru a jednotlivé detaily,“ snaží se nám přiblížit svůj pohled. Spolu s ním se na vnitřku domu podílela kromě jiných i designérka Blanka Karhanová.
V rámci úspory místa je vnitřek přístavby domu tvořen příčkami z důmyslně vyrobených skříní z lakované dýhy. Dětský pokoj se dá odsunutím dvoukřídlých celoskleněných dveří propojit s atriem. Nedostatek oken a světla je kompenzován třemi světlovody, které vedou denní světlo do pokoje, koupelny a šatny a večer fungují díky instalovaným LED žárovkám jako světla vestavěná světla.
Co se týče barevné škály, zůstal Radek Leskovjan u klasické kombinace černé a bílé, která provází i jeho značku. „Firemní design je v domě takřka na každém kroku. Značku UAX! nese i řada doplňků jako jsou obrazy, polštáře, hrnky, které jsem si nakreslil sám,“ vysvětluje Leskovjan.
Rodinný dům na Kojetíně sklízí od své výstavby různá ocenění – nominaci České ceny za architekturu 2019 či hlavní cenu v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2019. V letošním roce získala Přístavba rodinného domu na Kojetíně v celostátní soutěži Titul Stavba roku 2020 a také čestné uznání „Zahrada doteku krajiny“ v soutěži Zahrada roku 2020.
Iveta Jakubov
foto: Kamil Mrva Architects, Libor Stavjaník, Toast,
Radek Leskovjan a Jan Veselý
Rodinný dům Kojetín, foto: Radek Leskovjan.
Rodinný dům Kojetín, foto: Radek Leskovjan.
Rodinný dům Kojetín, foto: Libor Stavjaník, Toast.
Rodinný dům Kojetín, foto: Libor Stavjaník, Toast.
Rodinný dům Kojetín, foto: Libor Stavjaník, Toast.
Rodinný dům Kojetín, foto: Jan Veselý.
Rodinný dům Kojetín, foto: Radek Leskovjan.
Rodinný dům Kojetín, foto: Radek Leskovjan.
Rodinný dům Kojetín, foto: Libor Stavjaník, Toast.
Rodinný dům Kojetín, foto: Libor Stavjaník, Toast.
Rodinný dům Kojetín, foto: Libor Stavjaník, Toast.
Rodinný dům Kojetín, foto: Jan Veselý.