Tovačov oslavil 70 let od založení pískovny

V sobotu 19. 8. se v sluncem zalité pískovně Tovačov na Přerovsku uskutečnila akce k připomínce 70 let od jejího založení. Společnost Českomoravský štěrk připravila pro místní obyvatele oslavu s bohatým programem. Návštěvníci si tak například mohli užít plavbu lodí po Tovačovských jezerech, představení provozovny či ukázku těžební techniky. Na své si přišli nejen dospělí, ale také děti. Akce se zúčastnilo 1200 návštěvníků především z Tovačova a okolních obcí.

„Jsme moc rádi, že jsme mohli s místními obyvateli oslavit 70 let od založení pískovny, která je již tak dlouhou dobu nedílnou součástí zdejší krajiny. Pro oslavu jsme připravili vyvážený program, ve kterém si, věřím, každý z účastníků jistě našel zábavu dle své preference. Osobně jsem byl rád, že jsme mohli návštěvníkům ukázat naši provozovnu, a hlavně připomenout pomocí fotek a videí bohatou historii i současnost, jež jsou s ní spojená,“ říká Tomáš Bína, technický ředitel ze společnosti Českomoravský štěrk.

Hlavnímu programu dominovala plavba lodí po jezerech. Cílem plavby byla ukázka nového sacího a zrekonstruovaného drapákového bagru, které v letošním roce posílily místní těžební flotilu. V programu nechyběla ani ukázka těžební techniky, která potěšila nejen děti, ale i dospělé. Na děti dále čekala zábava v podobě skákacích nafukovacích atrakcí, menší děti si mohly vyzkoušet kvalitu a rozdílnost písku z Tovačova a písku z Božic, kde se nachází další provozovna společnosti. Za přispění výtvorem do dětské galerie byli malí umělci odměněni tričkem s remorkérem. Zájemci se mohli nechat také pomalovat či vyfotit.

Historie těžby štěrkopísku na ložisku v Tovačově sahá do 30. let 20. století, kdy se nejdříve jednalo o drobnou těžbu nasucho. Příběh Tovačovských jezer se začal psát v roce 1953, kdy se otevřel moderní závod na výrobu a zpracování štěrkopísku. Původní lány polí nahradila průzračná hladina. Zajímavostí je, že štěrkopísek vytěžený v této oblasti se použil mimo jiné při výstavbě pražského metra. Díky těžbě získala lokalita rozsáhlé vodní plochy sloužící k rekreaci, rybolovu, ale také jako zdroj pitné vody. Citlivý přístup k těžbě a následné rekultivaci také vytvořil mimořádně příznivé podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Dnes žije v okolí jezer asi 70 druhů ptáků a v jezerech samotných více než 30 druhů ryb.

Tovačovský štěrkopísek, který tvoří klíčovou surovinu pro české stavebnictví, je zcela zásadní pro celý region. Ačkoliv se štěrkopísek zdá být běžnou surovinou a na první pohled na výrobní linku je ho v Tovačově stále dost, ložiskoví geologové před časem upozornili na to, že Olomouckému kraji hrozí v nadcházejících letech kritický nedostatek tohoto materiálu. Podle předběžné prognózy České geologické služby se v regionu do deseti let uzavře čtrnáct z šestnácti aktivních pískoven, což způsobí výpadek v roční produkci 700-900 tisíc m3. Stejně jako v sousedních krajích je i v tom Olomouckém již dnes nedostatek hrubých frakcí kameniva.

Tereza Brzobohatá

Asistentka pro business development a udržitelnost

Místo

Českomoravský štěrk ()

Oslavy v Tovačově.

Oslavy v Tovačově.

Oslavy v Tovačově.

Oslavy v Tovačově.

Oslavy v Tovačově.

Oslavy v Tovačově.

Oslavy v Tovačově.