Vyhlášení výsledků soutěže Paper Bag

O soutěži
Společnost Českomoravský cement, a.s. ve spolupráci se Střední školou umění a designu a Nadací Veronica vyhlásila nevšední soutěž pro studenty oboru Ekotextil design. Cílem soutěže bylo získání návrhů na designovou tašku, která má sloužit jako propagační materiál, tzn. dárek pro zákazníky a spolupracující firmy společnosti Českomoravský cement. Dalším významným cílem je ekologické hledisko likvidace části zásoby nepoužitelných pytlů na cement.

Zahájení projektu proběhlo v červnu roku 2019, kdy hlavní termín pro odevzdání návrhů vyrobených tašek byl 29. listopad 2019. Studenti se měli zaměřit zejména na praktičnost tašky, snadnou výrobu, kreativní design a viditelnost značky společnosti Českomoravský cement, a to vše za minimálních nákladů. Všichni zúčastnění studenti odevzdali vyrobenou tašku, technický nákres s popisem díla, náklady za použitý materiál, fotografie a pár vět o svém výrobku, které mají poukazovat na to, proč by měla vyhrát zrovna jejich taška. Celkem 35 účastníků se s odhodláním pustili do výroby a předvedli pozoruhodné výrobky.

Vyhlášení výsledků

Dne 7. 2. 2020 v prostorách Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy v Brně, proběhlo vyhlášení výsledků soutěže Paper Bag. Na škole se sešli zástupci společností Českomoravský cement, Českomoravský beton, Nadace Veronica a vedoucí oboru střední školy Ekotextil. Šestičlenná porota rozhodla o vítězi:

1. místo získal návrh č. 8; 2. místo získal návrh č. 14; 3. místo získal návrh č. 4;

cenu zaměstnanců Českomoravského cementu, a.s. získal návrh č. 17.

Po prezentaci, komentáři nejzajímavějších prvků výrobků a vyhlášení výsledků dle zadaných kritérií, Českomoravský cement nakonec rozhodl, že využije dva návrhy ke zpracování. Jeden, preciznější a výrobně složitější návrh, bude využit jako zajímavý a kvalitní propagační dárek pro zákazníky společnosti Českomoravský cement. Druhý, výrobně jednodušší návrh, bude sloužit jako praktická, užitková několikanásobně využitelná taška pro každodenní potřebu.

Rozhovory

Po vyhlášení výsledků jsme měli možnost vyzpovídat výherkyně, jak se jim pracovalo, jak dlouho na výrobě pracovaly, kde čerpaly inspiraci a jaká úskalí se objevila při zpracování tašky z pytlů cementu.

Zuzana Janovská, která si odnesla zasloužené 1. místo, nám prozradila, jak se jí pracovalo. „Pracovalo se mi dobře. Můj šicí stroj naštěstí dokázal prošít tento materiál bez větších problémů. Byla to úplně nová a moc zajímavá zkušenost.“ Zuzka měla výrobek rozpracovaný přibližně 2 týdny s tím, že na něm pracovala průběžně a doplňuje malé komplikace, na které narazila při zpracování: „Pytel od cementu se chová úplně jinak než látka, se kterou jsem zvyklá pracovat, není tak ohebný. Kvůli tomu jsem narazila na to, že jsem se do některých částí tašky nemohla dostat strojem. Byla nutná trocha improvizace.“ Hlavní inspirací bylo pro Zuzku japonské origami. Přesně dokázala vystihnout zajímavý vzhled tašky, a na druhou stranu jednoduchost zpracování. To porotu přesvědčilo o nejvyšším umístěním v soutěži. 

 „Inspiraci jsem vzala z dámské sportovní tašky. Přemýšlela jsem, jak ji přetvořit, aby byla vhodná i pro muže,“ říká Michaela Fischerová, výherkyně 2. ceny. Větší problémy při tvorbě nenastaly. Pouze to, že vnitřek tašky, který byl z papíru, se velmi mačkal a vnější materiál, který byl původně z banneru pro bistro, byl pevnější pro zapracování zipu. Míša chtěla poukázat na to, že taška může vzniknout z čehokoliv. Oceňujeme využitelnost každého materiálu a originalitu.

Na 3. místě se umístila Ema Nora Bednářová, která se zaměřila převážně na praktičnost a efektivitu. „Chtěla jsem, aby se taška dala využít více způsoby, pro různé příležitosti a zároveň, aby dobře vypadala. Také jsem se snažila použít co nejméně přídavného materiálu,“ popisuje Ema. I přes průběžné promýšlení, kreslení různých návrhů a nápadů, zápasení s přibíjením kovových nýtů a kroužků na popruh, jí samotná výroba tašky zabrala půl dne.

Nele Julkové, která vyhrála cenu zaměstnanců společnosti Českomoravský cement, a.s., trvala výroba zhruba týden. Předtím ale předcházela sumarizace myšlenek, náčrty na skicu a zpracování nápadů, ze kterých nakonec vzniklo úplně jiné dílo, než si samotná výherkyně představovala. Kvůli tvrdšímu materiálu, jak popisují neobvyklý materiál všechny výherkyně, pracovala ručně, bez strojů, s lepidlem a s jehlou. „Inspiraci jsem čerpala především z oblasti školy, aby se do tašky vešly sešity a hlavně jídlo,“ dodává s úsměvem na tváři Nela.

Vyhlášení výsledků soutěže Paper bag (6).

Vyhlášení výsledků soutěže Paper bag (7).

Vyhlášení výsledků soutěže Paper bag (8).

Vyhlášení výsledků soutěže Paper bag (9).

Vyhlášení výsledků soutěže Paper bag (10).

Vyhlášení výsledků soutěže Paper bag (11).

Vyhlášení výsledků soutěže Paper bag (12).

Vyhlášení výsledků soutěže Paper bag (13).